Téma:
👉 Fenntartható életmód – Hogyan csökkenthetnénk és megérné-e csökkenti az ökológiai lábnyomunkat?
Oktató:
👉 Bauerné Dr. Gáthy Andrea
Segítő:
👉 Vuk Aliz
A fenntartható életmód meghatározó sarokköve a fenntartható fogyasztás, mely során a szükségleteink kielégítése során megfelelünk a fenntarthatóság elveinek. Ennek a megfelelésnek a mérésére már számtalan mutatót dolgoztak ki, melyek közül az Ökológiai lábnyom az egyik legismertebb környezetgazdaságtani mutató
Az első feladatkör a diákok számára irányított munkában a saját ökológiai lábnyomuk feltérképezése, kalkulálása, amely alapján megismerkedhetnek az ökológiai lábnyom összetevőivel. Feladat: hogyan csökkenthetik a saját ökológiai lábnyomukat, kis csoportokban kell különböző ehhez a témakörhöz kapcsolódó feladatokat megoldaniuk.
A második feladatkör, hogyan lehetne csökkenteni például a hulladék mennyiségét, fel kell mérniük, hogy milyen mennyiségű és összetételű hulladék keletkezik egy adott időszakra vetítve „háztartási” szinten. Milyen újrahasznosító/újrahasználó lehetőségek vannak egy mikrokörnyezet esetében. Stratégia készítése hol, milyen alternatívák tárhatók fel.
Végső eredményként a kis csoportokban bemutatott eredmények összevetése és megvitatása során feltárjuk hogyan is néz ki a háztartás fizikailag, hogyan látja ezt a gazdaság, ebből kinek és hol keletkezik jövedelme. Döntésre jutnak, hogy megéri-e háztartási szinten csökkenteni az ökológiai lábnyomot, mekkora megtakarítást lehet általa elérni, mire ad lehetőséget ez az összeg háztartási szinten és milyen további például energiahatékonysági beruházásokat lehet kapott összegből megvalósítani.